ILKLEY FLOWER PRODUCE & CRAFT SHOW 64th ANNUAL SHOW

SATURDAY 12th AUGUST 2017 FULL RESULTS

FLORAL ART

CLASS 1   ‘Wizard of Oz’    

1.Sue Missin

 

CLASS 2   ‘A Favourite Book’

1. Julia Rowson

2. Ying Slade

3. Sheila Flint

 

CLASS 3  ‘Swan Lake’

1. Jenny Freeman

 

CLASS 4  ‘The Potting Shed’

1. Jennifer Bonner

2. Jenny Freeman

3. Christine Oddy

 

CLASS 5   Petite  10”/25cm ‘Simply Green’

1. Julie Rawson
2. Jenny Freeman

3. Maureen Pollard

 

CLASS 6   Novice – Rhyme of Your Life (Nursery)

No entries

 

NOVELTY SECTION – Open to all ages

 

NN1   Flower Arrangement in a Cup and Saucer

1. Maureen Pollard

2. Dawn Emsley

3. Hazel Pullan

 

NN2   A Hat Decorated with Fresh Flowers

1. Joan Luffman

2. Dawn Emsley

3. Lesley Walton

 

NN3   Jam Jar of Fresh Herbs (Any variety/varieties)

1. Joan Luffman

2. Karen Hill

3. Penny Paisley

FLOWER CLASSES

CLASS   7   Gent’s Buttonhole – Own Design

1. Alex Gracey

2. Hazel Pullan

3. Shelia Flint

 

CLASS   8   A Lady’s Spray

1. Maureen Pollard

2.Hazel Pullan

CLASS   9   Flower and Foliage Arrangement in Unusual Container

1. Penny Paisley

2. Maureen Pollard

3.Susan Hall

 

CLASS 10   One Vase of Mixed Flowers

1.Kevin Wright

2. Kevin Wright

3. Denis Rawson-Chad

 

CLASS 11   A Vase of Mixed Grasses

1. Joan Luffman

 

CLASS 12   A Bowl of Floating Flower Heads

1. Dawn Emsley

2. Maureen Pollard

3. Penny Paisley

 

CLASS 13   Container of 3 Roses

1. Maureen Pollard

2. Martin Smith

 

CLASS 14   One Vase of Spray Chrysanths.

1. J T Walton

 

CLASS 15   One Vase of Sweet Peas

1.Denis Rawson-Chad

2. Denis Rawson-Chad

3. Brian King

 

CLASS 16   Two Spikes of Gladioli

1. Brian King

2.D Ascough

                 

CLASS 17   Six Pansy or Viola Heads

1. Karen Hill

      

CLASS 18   One Stem of a Flower

1. Raymond Pollard

2. Susan Hall

3. D Ascough

 

CLASS 19   Six Fuchsia Head

1.Penny Paisley

2. Kevin Wright

3. Karen Hall

 

 CLASS 20   One Geranium/Pelargonium

1. Raymond Pollard

2. Dawn Emsley

CLASS 21   One Pot Plant Fuchsia

No entries.

 

CLASS 22   One Pot Plant

1. Raymond Pollard

2. Kenneth Dickinson

 

CLASS 23   One Pot Plant Begonia (Flowering)

1. D Ascough

2. Martin Smith

 

CLASS 24   One Pot Plant (Foliage)

1. Susan Hall

2. Colin Greensmith

3. Colin Greensmith

 

CLASS 25   One Specimen Cactus or Succulent

1. D Ascough

2. D Ascough

3.Paul Shaw

                  

DAHLIA SECTION

 

CLASS 26   Vase of 3 Dahlias

1. Raymond Pollard

2. M McQuillan

3. M McQuillan

 

CLASS 27   Vase of 3 Medium Dahlias

1. Raymond Pollard

 

CLASS 28   Vase of 3 Medium Cactus or  3 Medium Semi -Cactus

1. Raymond Pollard

2. Raymond Pollard

3. M McQuillan

 

CLASS 29   Vase of 3 Small Decoratives

1.Raymond Pollard

2. Raymond Pollard

3. D Ascough

 

CLASS 30   Vase of 3 Small Cactus or 3 Small Semi – Cactus

1. D Ascough

2. Raymond Pollard

3. D Ascough

 

CLASS 31   Vase of 3 Small Pompons 55mm (2” ring)

1. Raymond Pollard

2. M McQuillan

3. Raymond Pollard

 

CLASS 32   Vase of Three Small Ball or Miniature Ball

1. Raymond Pollard

 

CLASS 33   1 Dahlia, Giant, Large or Medium

1. Raymond Pollard

2. Raymond Pollard

3. D Ascough

 

CLASS 34   1 Dahlia, Small or Miniature

1. Raymond Pollard

2.Keith Marsh

3.M McQuillan

 

CLASS 35   Basket or Bowl of Dahlias with Own Foliage

1. Raymond Pollard

 

VEGETABLE & FRUIT CLASSES

 

CLASS 36   3 Carrots, Long or 3 Carrots other than Long

1. Brian King

2. Brian King

                 

CLASS 37   4 Potatoes, Coloured or 4 Potatoes White

1. Brian King

2. Brian King

3.Sally Dodds

 

CLASS 38   6 Pods of Peas

1. Brian King

2.Brian King

 

CLASS 39   6 French Beans

1.Brian King

2. Brian King

3. Kevin Wright

 

CLASS 40   6 Runner Beans

1. Brian King

2. D Ascough

3. Brian King

 

CLASS 41   Longest Runner Bean

1. Brian King

2. M McQuillan

3. Raymond Pollard

 

CLASS 42   3 Onions – Dressed, max weight 225g (8oz) each

1. Brian King

2. Brian King

 

CLASS 43   3 Beetroot – As Grown

1. Brian King

2. Brian King

 

CLASS 44   3 Onions – With Roots and Tops

1. Brian King

2.Raymond Pollard

3.Kevin Wright

 

CLASS 45   1 Cauliflower

1. Raymond Pollard

2. Brian King

3. Brian King

 

CLASS 46   1 Green Round Head Cabbage

1. Kevin Wright

2. Brian King

3. Kevin Wright

 

CLASS 47   1 Marrow Not to Exceed 38cm (15”)

1. D Ascough

2. Brian King

3. Brian King

 

CLASS 48   3 Sticks of Rhubarb (Trimmed)

1. Keith Marsh

2. Brian King

3. Raymond Pollard

 

CLASS 49   1 Cucumber

1. Brian King

2. Brian King

3. Raymond Pollard

CLASS 50   6 Tomatoes, Small Cherry-fruited or Patio

1. Kevin Wright

2. Brian King

3. Denis Rowson-Chad

          

CLASS 51   4 Tomatoes, other standard varieties not in class 51

1. Brian King

2. Denis Rawson-Chad

3. Kenneth Dickinson

 

CLASS 52   1 Red Cabbage

1. Kevin Wright

2. Brian King

3. J T Walton

 

CLASS 53   2 Peppers

1. Kenneth Dickinson

 

CLASS 54   1 Vegetable Not Specified in Another Class

1. Brian King

2. Brian King

3. Keith Marsh

 

CLASS 55   2 Courgettes

1. Raymond Pollard

2. Denis Rawson-Chad

3. Keith Marsh

 

CLASS 56   1 Tray of Mixed Vegetables

1. Brian King

 

CLASS 57   1 Small Tray 4 different Vegetables,

1. Brian King

2. Brian King

            

CLASS 58   Most Unusually Shaped Vegetable

1.  Brian King

2. Brian King

 

CLASS 59   9 Gooseberries

1. Karen Hill

 

CLASS 60   9 Raspberries

1. Brian King

 

CLASS 61   Dish of any Fruit, all the same variety (excluding Gooseberries & Raspberries)

1. Dawn Emsley

2. Karen Hill

3. Brian King

BAKING AND PRESERVES

 

CLASS 62   Honey Cake.

1. Elizabeth Beardsley

2. Karen Hill

 

 CLASS 63   1 Jar of Chutney

1. Dawn Emsley

 

CLASS 64   1 Jar of Jam

1. Kenneth Dickinson

2. Geraldine McKeown

3. Geraldine McKeown

 

CLASS 65   1 Jar of Marmalade

1. Maureen Moore

2. Dawn Emsley

3. Elaine Blower

 

CLASS 66   4  Plain Scones

1. Beth Bolton

2. Kenneth Dickinson

3. Sally Lawson

 

CLASS 67   1 Lemon Drizzle Cake

1. Catherine Hill

2. Diane Sherwin

3. Maureen Moore

 

CLASS 68   1 Tea Loaf

1. Diane Sherwin

2. Maureen Moore

3. Elaine Blower

 

CLASS 69   1 Round of Shortbread

1. Sally Lawson

2. Maureen Moore

 

CLASS 70   Six Chocolate Brownies

1. Elaine Blower

2. Margaret Auty

CLASS 71   1 Victoria Sandwich Cake

1. Maureen Moore

2. Jo Brown

 

CLASS 72  1 example Artisan bread

1. Caroline Smith

CLASS 73   1 Quiche

1. Penny Paisley

2. Maureen Moore

3. Pat Feather

 

CLASS 74   Men’s Baking – 6 Jam Tarts

1. Geoff Beardsley

2. Martin Smith

3. John Hall

HANDICRAFT SECTION

CLASS 75   Something New from Something Old

1. Margaret Creek

2. Lesley Walton

 

  CLASS 76  Doll Dressed in Hand Knitted Clothes..

1. Christine Oddy

2. Jane Cooper

3. Joan Luffman

 

CLASS 77   A Colourful Cushion

1. Joan Luffman

2. Theresa Jerrett

3. Lesley Walton

 

CLASS 78  Needlework – Embroidery

1. Lesley Walton

2. L England

3. Margaret Cleek

 

CLASS 79  Needlework – Cross stitch and Counted Work

1. Margaret Creek

2. Karen Hill

3. Margaret Creek

 

CLASS 80   A Patchwork  Bag

1. Theresa Jerrett

2. Kate Brown

3. Lindsay Kitching

 

CLASS 81   Decorate a Wooden Spoon.

1. Dawn Emsley

2. Catherine Hill

3.Lesley Walton

 

CLASS 82   Photography – ‘ Looking Up’

1. Sylvia Mann

2.Margaret Creek

3.Maureen Pollard

HC. Jean Endersby

 

CLASS 83   Photography – ‘Any Old Iron or Wood’

1. Maureen Pollard

2. Jean Endersby

3. Maureen Pollard

HC. Jean Endersby

 

CLASS 84   Photography, Novice - ‘A Splash of Colour’

1. Ian Walton

2. Margaret Creek

3. Penny Paisley

 

CLASS 85   Painting/Drawing

1. Sybil Khan

2. Janis Halliwell

3. Caroline Smith

HC. Jo Emsley, Paul Shaw

 

CLASS 86    Memorabilia

1. Joan Luffman

2. Pat Feather

3. Brian Mann

     

CLASS 87 Family Fun

1. Lesley Walton

2. Dawn Emsley

3. John Giles

 

CHILDREN’S CLASSES

Age 4 and under

CLASS 88   A Pot of Nasturtiums

1. Darcie P.

2. Seb M.

3. Jessica R.

 

CLASS 89   Decorate a Wooden Spoon

1. Oscar

2. Isla

3. Poppy

 

CLASS 90   A Crown

1.Alfie Throup

 

Age 5 to 8         

CLASS 91  A Pot of Nasturtiums

1. Henry Tamlyn

2. Imogen Smith

3. Alexander Smith

 

CLASS 92   Decorate a Wooden Spoon

1. Austin Cornish

2. Imogen Smith

3. Alexander Smith

 

CLASS 93   A Crown

1. Imogen Smith

2. Henry Tamlyn

3. Alexander Smith

 

Any Age up to 12

 

CLASS 94   Photography – My Favourite Things

1. Imogen Smith

2. James Nice

3. Alexander Smith

 

CLASS 95   A Creature From Fruit and Vegetables

No entries.

 

ILKLEY FLOWER SHOW SOCIETY

TROPHY  WINNERS  2017

 

BARRY STRONG ROSE BOWL                                        

Most points in whole Show   

Brian King                                        

                       

50TH ANNIVERSARY CUP                                   

Second most points in whole Show

Raymond Pollard                                           

 

ILKLEY PARISH COUNCIL CUP                         

Outstanding exhibit Floral Art Classes 1-4

Julie Rowson             

 

RENE WILLIAMS ROSE BOWL                           

Winner in Floral Art Petite Class 5

Julie Rowson                                     

 

ILKLEY FLOWER CLUB SALVER                      

Winner in Floral Art Novice Class 6

No Entries                              

 

YORKSHIRE POST TROPHY                                

Most points Open Flowers ( 7-25 excludes 13,15,23,25 )

Raymond Pollard       

 

SOCIETY ROSE VASE                                           

Best exhibit Class 13  Floribunda Roses       

Maureen Pollard                                

 

SPOONER INDUSTRIES CUP                                                                               

Best exhibit Class 15 Sweet Peas      

Dennis Rawson-Chad                        

 

CONSTANCE WOODCRAFT CUP                                               

Best exhibit Class 23 Begonia

Doug Ascough                                   

 

A CUP – Cactus/Succulent Cup                                                                                

Best exhibit Class 25 Cactus / Succulent      

Doug Ascough                                   

                                                                                               

R. A. CROWTHER CUP

Most points Classes 26-35 Dahlias

Raymond Pollard                                                                   

 

N.D.S. SILVER MEDAL t                                                                           

Best Dahlia exhibit

Raymond Pollard                                                                                                                   

N.D.S. BRONZE MEDAL                                                                                       

Second best Dahlia exhibit    

Raymond Pollard                                                                   

LEONARD WILSON CUP                                                                                      

Most points Classes 36-61 Vegetables & Fruit         

Brian King     

 

NATIONAL VEGETABLE SOCIETY MEDAL                

Best exhibit Classes 36-57 Vegetables

K Marsh                                               

 

I.U.D.C. CUP                                                            

Most points Classes 62-74 Homecraft

Ken Dickinson                                                           

 

BEN RHYDDING W.I. CUP                                   

Winner Class 62 Homecraft

Elizabeth Beardsley                                                                                       

 

BEN RHYDDING W.I. GOBLET                           

Best exhibit Class 74 Homecraft (Men's)      

Geoff Beardsley

 

INSPIRATION CUP                                                 

Best exhibit Class 75

Margaret Creek                                                                                                          

 

T.S.B. CUP                                                                

Best exhibit Classes 75-81 Craftwork

Lesley Walton                                    

 

CALDER PLATE                                                     

Most outstanding exhibit Classes 82-85                                

Photography/Paintings

Maureen Pollard

 

ILKLEY COMMUNITY CHEST ROSE BOWL 

Painting Class 85

Sybil Khan                                                                                            

 

E. M. BUTLER CHALLENGE CUP                    

Most points Classes 88-90 Children's Age 4 and under

Alfie Throup

 

25th ANNIVERSARY CUP                                     

Most points Classes 91-93 Children's Age 5 to 8

I Smith            

 

T.S.B. CUP     - T. S. B. Craft Cup                                                              

Most points Classes 94-96 Any Age up to 12

Imogen Smith

 

IILKLEY ROTARY CLUB-HARRY RHODES CUP

JUNIOR EXHIBITOR BEST IN SHOW

Imogen Smith            

© Copyright Ilkley Chat 2020

Steve Ridealgh.png