The nursery school Gruffalos

Entries up for the 2018 Ilkley Show - Flowers, Produce & Crafts

 

The 65th 'Ilkley Show - Flowers, Produce & Crafts' was held at the Clarke Foley Centre on Saturday 18 August, with organisers saying entries and visitor numbers were up on previous years.

 

Ilkley Flower Show Society Trophy Winners 2018

BARRY STRONG ROSE BOWL

Most points in whole Show

Brian King

50TH ANNIVERSARY CUP

Second most points in whole Show

Keith Marsh

ILKLEY PARISH COUNCIL CUP

Outstanding exhibit Floral Art Classes 1-4

Jenny Freeman

RENE WILLIAMS ROSE BOWL

Winner in Floral Art Petite Class 5

Jenny Freeman

ILKLEY FLOWER CLUB SALVER

Winner in Floral Art Novice Class 6

Katherine Missin

YORKSHIRE POST TROPHY

Most points Open Flowers ( 10-25 excludes 13,15,23,25 )

Brian King

SOCIETY ROSE VASE

Best exhibit Class 13 Floribunda Roses

Shirley Conyers

SPOONER INDUSTRIES CUP

Best exhibit Class 15 Sweet Peas

Denis Rawson-Chad

CONSTANCE WOODCRAFT CUP

Best exhibit Class 23 Begonia

Susan Hill

A CUP – Cactus/Succulent Cup

Best exhibit Class 25 Cactus / Succulent

D.Ascough

R. A. CROWTHER CUP

Most points Classes 26-35 Dahlias

Keith Marsh

N.D.S. SILVER MEDAL

Best Dahlia exhibit

Keith Marsh

N.D.S. BRONZE MEDAL

Second best Dahlia exhibit

Maryanne Wilson

LEONARD WILSON CUP

Most points Classes 36-61 Vegetables & Fruit

Brian King

NATIONAL VEGETABLE SOCIETY MEDAL

Best exhibit Classes 36-57 Vegetables

Brian King

I.U.D.C. CUP

Most points Classes 62-74 Homecraft

Christine Sharp

BEN RHYDDING W.I. CUP

Winner Class 62 Homecraft

Christine Sharp

BEN RHYDDING W.I. GOBLET

Best exhibit Class 74 Homecraft (Men’s)

John Lumbus

INSPIRATION CUP

Best exhibit Class 76

Joan Luffman

T.S.B. CUP

Best exhibit Classes 76-82 Craftwork

Sally Sheldon

CALDER PLATE

Most outstanding exhibit Classes 83-87

Photography/Paintings

David Varney

ILKLEY COMMUNITY CHEST ROSE BOWL

Painting Class 86

Sybil Khan

BRIAN SHERWIN CRYSTAL ROSE BOWL

Painting Class 87

Caroline Smith

E. M. BUTLER CHALLENGE CUP

Class 88 Chidren Age 4 and under

Oliver B

25th ANNIVERSARY CUP

Classes 89 Children Age 5 to 8

Alfie Throup

T.S.B. CUP - T. S. B. Craft Cup

Classe 90 Photography Any Age up to 12

Alexander Smith

IILKLEY ROTARY CLUB-HARRY RHODES CUP Best Junior Exhibit in Show.

Alexander Smith

FULL RESULTS

FLORAL ART

CLASS 1 ‘Alice in Wonderland’

1. Audrey Daniels

CLASS 3 ‘Framed’

1. Susan Missin

CLASS 4 ‘Love Is In The Air’’

1. Jenny Freeman

2. Audrey Daniels

3. Ryan Griffin

CLASS 5 Petite 10”/25cm ‘Seaside Delight’

1. Jenny Freeman

2. Susan Missin

3. Susan Missin

CLASS 6 Novice – ‘Harvest Time’

1. Katherine Missen

CLASS 7 A Gent’s Buttonhole – Own Design

1. Jenny Freeman

2. Margaret Smith

3. Rhona Widdrup

CLASS 8 A Lady’s Spray

1. Jenny Freeman

2. Margaret Creek

3. Margaret Smith

CLASS 9 Flower Arrangement & Foliage in Unusual Container

1. George Emsley Sharp

2. Susan Missin

3. Christine Sharp

NOVELTY SECTION – Open to all ages

NN1 Flower Arrangement in a Cup and Saucer

1. Lorraine Brown

2. Ryan Griffin

3. Shirley Conyers

NN2 A Hat Decorated with Fresh Flowers

1. Joan Luffman

2. Margaret Smith

3. Sylvia Mann

NN3 Jam Jar of Fresh Herbs (Any variety/varieties)

1. George Emsley Sharp

2. Joan Luffman

3. Karen Hill

FLOWER CLASSES

CLASS 10 One Vase of Mixed Flowers

1. M. McQuillan

2. Shirley Conyers

3. Ryan Griffin

CLASS 11 A Vase of Mixed Grasses

1. Brian King

2. Joan Luffman

3. Caatherine Rudman

CLASS 12 A Bowl of Floating Flower Heads

1. Margaret Creek

2. Theresa Jowett

3. Rhona Woodrup

CLASS 13 Container of 3 Roses

1. Shirley Conyers

CLASS 14 One Vase of Spray Chrysanths.

1. Brian King

CLASS 15 One Vase of Sweet Peas

1 Denis Rawson-Chad

2. Denis Rawson-Chad

CLASS 16 Two Spikes of Gladioli

1. Keith Marsh

2. Keith Marsh

CLASS 17 Six Pansy or Viola Heads

1. Shirley Conyers

2. Sarah Hill

3. Catherine Rudman

CLASS 18 One Stem of a Flower

1. Brian King

2. Brian King

3. M.McQuillan

CLASS 19 Six Fuchsia Head

1. Catherine Rudman

2. Theresa Jerrett

3. Karen Hill

CLASS 20 One Geranium/Pelargonium

1. NO ENTRIES

CLASS 21 One Pot Plant Fuchsia

1. Margaret Metcalf

2. Catherine Rudman

CLASS 22 One Pot Plant

1. Sarah Hill

CLASS 23 One Pot Plant Begonia (Flowering)

1. D. Ascough

2. Margaret Smith

CLASS 24 One Pot Plant (Foliage)

1 Keith Marsh

2. Colin Greensmith

3. Colin Greensmith

CLASS 25 One Specimen Cactus or Succulent

1. D. Ascough

2. Juliet Amos

3. Colin Greensmith

DAHLIA SECTION

CLASS 26 Vase of 3 Dahlias

1. Maryanne Wilson

2. D. Ascough

CLASS 31 Vase of 3 Small Pompons 55mm (2” ring)

1. M. McQuillan

2. . M. McQuillan

CLASS 33 1 Dahlia, Giant, Large or Medium

1. Keith Marsh

2. Keith marsh

CLASS 34 1 Dahlia, Small or Miniature

1. Keith Marsh

2. Keith Marsh

CLASS 35 Basket or Bowl of Dahlias with Own Foliage

1. D. Ascough

VEGETABLE & FRUIT CLASSES

CLASS 36 3 Carrots, Long or 3 Carrots other than Long

1. Keith Marsh

CLASS 37 4 Potatoes, Coloured or 4 Potatoes White

1. Brian King

2. Brian King

3. Sally Brennan

CLASS 38 6 Pods of Peas

1. Brian King

2. Brian King

CLASS 39 6 French Beans

1. Brian King

2. Christine Rudman

3. Brian King

CLASS 40 6 Runner Beans

1. Brian King

2. D. Ascough

3. D Varney

CLASS 41 Longest Runner Bean

1. Brian King

2. Brian King

3. M McQuillan

CLASS 42 3 Onions – Dressed, max weight 225g (8oz) each

1. Brian King

CLASS 43 3 Beetroot – As Grown

1. Brian King

2. Brian King

3. Keith Marsh

CLASS 44 3 Onions – With Roots and Tops

1. M. McQuillan

2. Brian King

3 D. Ascough

CLASS 45 1 Cauliflower

1. Brian King

CLASS 46 1 Green Round Head Cabbage

1. Brian King

2. Brian King

CLASS 47 1 Marrow Not to Exceed 38cm (15”)

1. Brian King

2. Brian King

3. Keith Marsh

CLASS 48 3 Sticks of Rhubarb (Trimmed)

1. Cath Monaghan

2. Keith Marsh

3. M. McQuillan

CLASS 49 1 Cucumber

1. Keith Marsh

2. Brian King

3. Brian King

CLASS 50 6 Tomatoes, Small Cherry-fruited or Patio

1. Cath Monaghan

2. Elaine Blower

3. George Emsley Sharp

CLASS 51 4 Tomatoes, other standard varieties not in class 51

1. George Emsley Sharp

2. M. McQuillan

3. George Emsley Sharp

CLASS 52 1 Red Cabbage

1. Keith Marsh

2. Brian King

CLASS 54 1 Vegetable Not Specified in Another Class

1. Brian King

2. Keith Marsh

3. Sarah Hill

CLASS 55 2 Courgettes

1. M. McQuillan

2. Brian King

3. K. Monaghan

CLASS 56 1 Tray of Mixed Vegetables

1. Brian King

CLASS 57 1 Small Tray 4 different Vegetables,

1. Brian King

2. Brian King

3. M. McQuillan

CLASS 58 Most Unusually Shaped Vegetable

1. Catherine Rudman

2. Brian King

3. Brian King

CLASS 59 9 Gooseberries

1. Brian King

CLASS 60 9 Raspberries

1. George Emsley Sharp

2. David Varney

3. Brian King

CLASS 61 Dish of any Fruit, all the same variety

(excluding Gooseberries & Raspberries)

1. George Emsley Sharp

2. George Emsley Sharp

3. Brian King

BAKING AND PRESERVES

CLASS 62 Madeira Cake

1. Christine Sharp

2. Victoria Widdup

3. Rhona Woodrup

CLASS 63 1 Jar of Chutney

1. Christine Sharp

2. Diane Sherwin

3. Dawn Emsley

CLASS 64 1 Jar of Jam

1. Kashmur Khan

2. Kenneth Dickinson

3. Graham Peacock

H/C Dawn Emsley

CLASS 65 1 Jar of Marmalade

1. Catherine Rudman

2. Maureen Moore

3. Karen Hill

CLASS 66 Plain Scones

1. Marcella

2. Christine Sharpe

3. Maureen Moore

CLASS 67 1 Lemon Drizzle Cake

1. Maureen Moore

2. Christine Sharpe

CLASS 68 1 Tea Loaf

1. Maureen Moore

2. Diane Sherwin

3. Margaret Metcalfe

CLASS 69 1 Round of Shortbread

1. Jo Brown

2. Christine Sharpe

3. Christine Sharpe

CLASS 70 Six Chocolate Brownies

1. Christine Sharpe

2. Elaine Blower

3. Nick Conyers

CLASS 71 1 Victoria Sandwich Cake

1. Victoria Widdup

2. Diane Sherwin

3. Christine Sharpe

CLASS 72 1 example Artisan Bread

1. June Hobson

2. Caroline Smith

CLASS 73 1 Quiche

1. Jake Duxbury

2. Maureen Moore

3. margarte Smith

CLASS 74 Men’s Baking – 6 Chocolate and Orange Cookies

1. John Lumbus

2. Nick Conyers

3. Jake Duxbury

HANDICRAFT SECTION

CLASS 75 Family Fun

1. Theresa Jerret

2. George Emsley Sharpe

CLASS 76 Something New from Something Old

1. Joan Luffman

2. Margaret Creek

3. Victoria Widdup

CLASS 77 A Hand Knitted Toy.

1. Margaret Smith

2. Margaret Smith

3. Mona Simmons

CLASS 78 A Colourful Cushion

1. Margaret Creek

2. Margaret Hamflett

3. Joan Luffman

CLASS 79 Needlework – Embroidery

1. Margaret Creek

2. M.England

3. Theresa Jerret

CLASS 80 Needlework – Cross stitch and Counted Work

1. M.England

2. Jo Anne Prowse

3. Margaret Creek

CLASS 81 A Patchwork Hanging Work Holder

1. Sally Sheldon

2. Lindsay Kitching

3. Juliet Amos

CLASS 82 Decorate a Wooden Spoon.

1. Margaret Creek

2. George Emsley Sharp

3. George Emsley Sharp

CLASS 83 Photography – ‘ On the Edge’

1. David Varney

2. L. England

3 Jean Endersby

H/C Jean Endersby

CLASS 84 Photography – ‘Transport of Delight’

1. Maureen Pollard

2. David Varley

3. Jean Endersby

H/C Maureen Pollard

CLASS 85 Photography, Novice - ‘A Walk in the Park’

1. Mrs. L. England

2. Mrs. L. England

3. Caroline Smith

CLASS 86 Painting/Drawing - Watercolour

1. Sybil Khan

2. Ian Hobson

3. George Emsley Sharp

CLASS 87 Painting/Drawing – Any other Medium

1. Caroline Smith

2. Sybil Khan

3. Victoria Widdup

CHILDREN’S CLASSES

Age 4 and under

CLASS 88 The Gruffulo

1. Olivia B.B. Abacus

2. Olivia S. Abacus

3. Liam Anderson Ben Rhydding Pre- School

Age 5 to 8

CLASS 89 Wind Chimes

1. Alfie Throup

2. Imogen Smith

3. Olivia Piel

Age 9 to 12

CLASS 90 Photography – My Best Friend

1. Alexander Smith

2. Maryanne Wilson

© Copyright Ilkley Chat 2020